Hele byen sto stille da de spilte utenfor triumfbuen Brandenburger Tor på Pariser Platz og hyllet historien.
Foran 10.000 heldige fans spilte de irske legendene en minikonsert med låtene "Magnificent" og "One" - en gripende hyllest inspirert av Berlinmurens fall i 1989 før de introduserte "borgermesteren av New York" - Jay Z - og leverte en medley av låta "Sunday Bloody Sunday".
Og det er stikkordet "10.000 heldige fans" som gjør det hele kontroversielt.
Gratiskonserten var ment å markere 20 årsdagen etter Berlinmurens fall - men MTV klarte å skape sterke reaksjoner da arrangørene satte opp en to meter gigantisk mur rundt plassen for å sikre seg at bare de 10.000 første brukerne som klarte å sikre seg en gratisbillett online, kom inn.
Rapperen Jay-Z leverte en unik medley av låta "Bloody Sunday" på scenen. Foto: All Over Press
Selv lokalpolitikere syntes det var en skandale:
- Det er synd barrieren har blitt satt opp. Det hindrer mange berlinborgere å se konserten. Vi vet ikke hvem som har skylden, om det er U2 eller MTV. Ti tusen mennesker er mye, men U2 kunne ha hatt et enda større publikum som kunne kost seg med musikken deres på denne fantastiske plassen, forklarte politikeren Frank Henkel til BBC.
MTV svarte på kritikken med følgende pressemelding:
- MTV vil forsikre seg at de 10.000 vi venter skal komme på kveldens produksjon, skal få en trygg og lykkelig erfaring. Derfor plasserte MTV en midlertidig sikkerhetssperring rundt området. Under ingen omstendigheter satte MTV opp en "mur" av noe slag inne eller rundt U2-produksjonsområdet.
Politiet i Berlin forventet at over 100.000 mennesker ville finne veien ned til torvet og bryte sperringene, men ifølge rapporter ble konserten gjennomført uten større problemer.
U2 vant også prisen for "Årets Beste Live Act" på utdelingen. Foto: All Over Press